5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  predajna@SPYobchod.sk       Doprava a platba       Všetko o nákupe       Aktuality       Blog

Zabezpečenie vozidla proti vandalizmu

23.03.2020 Roman Kosna Sprievodca výberom
Zabezpečenie vozidla proti vandalizmu

Vandalizmus páchaný na vozidle je problém, s ktorým sa mnoho ľudí stretáva. Zaznamenať útočníka pri čine nie je jednoduché, avšak naše produkty vám k tomu môžu veľmi dobre pomôcuť

Poďme sa pozrieť na jednotlivé situácie a navrhnúť pre ne konkrétne riešenia.

Situácia 1 - vozidlo parkuje na jedno mieste v blízkosti vlastného objektu

Táto situácia je riešiteľná najjednoduchšie, pretože vozidla môžete monitorovať z diaľky pomocou kamery umiestnenej na dome, či za oknom.

V prípade, že sa dom nachádza vo väčšej vzdialenosti do vozidla, tak môžete použiť klasickú veľkú kameru s optickým zoomom. Zatiaľ čo vandal kameru neuvidí, pretože bude vzdialená, tak kamera ho bude schopná nahrávať aj na vzdialenosť väčšiu než 100 metrov.

Otočná IP kamera s optickým zoomom

Situácia 2 - vozidlo parkuje v garáži

Ak parkujete vozidlo na konkrétnom mieste v garáži, tak je možno riešiť jeho stráženie pomocou skrytej kamery z nízkou spotrebou z rady Secutron UltraLife, ktoré:

 • sú vybavené tepelným senzorom, vďaka ktorému majú v kľudovom režime extrémne nízku spotrebu
 • vydržia z vlastnej batérie v prevádzke až niekoľko mesiacov bez nabíjania
 • nepotrebujú prívod žiadnych káblov
 • jednoduchá inštalácia na hmoždinky alebo obojstrannú lepiacu pásku

Situácia 3 - vozidlo parkuje na mieste, kde nie je možné umiestniť kameru mimo vozidla

Najzložitejšia situácia nastáva vo chvíli, kedy vozidlo parkuje na mieste, kde nie je možné umiestniť kameru mimo vozidla. Napr. keď parkujete po každom na inom mieste. Potom je nudné použiť kameru, ktorá bude priamo vo vozidle.

Problémy, ktorú je nutné v tejto situácii vyriešiť:

 • ako kameru napájať
 • ako pokryť všetky uhly
 • nočné videnie

Ako kameru napájať

Vnútri vozidla nie je možné použiť kameru s PIR čidlom, pretože PIR čidlo nie je schopné detegovať pohyb cez sklo, je teda nutné počítať s tým, že spotreba kamery nebude zanedbateľná a kameru bude musieť byť pripojená priamo k autobatérii, alebo mať vlastný vysoko-kapacitný akumulátor.

Pokrytie uhlov

Riešením môže byť extra širokouhlá kamera s tzv. rybím okom, ktorá však aj tak nikdy nebude schopná pokryť všetky strany. Druhou možnosťou je použiť viacero kamier. Je teda na rozhodnutí zákazníka, či bude chcieť strážiť vozidlo v rozsahu 360° alebo či mu bude stačiť pokryť iba strany, kde je útok najpravdepodobnejší.

Nočné videnie

Použiť kameru s IR prisvietením vnútri vozidla nie je príliš vhodné, pretože sa IR prisvietenie môže odrážať od skiel a kameru celkom oslepiť. Podstatne lepším riešením je využiť kameru s vysokou svetelnou citlivosťou z našej rady Secutron UltraCam, ktoré aj vo veľmi zlých svetelných podmienkach vidia veľmi dobre.

NÁŠ TIP: Systém Secutek C6

Komponentné systémy

Ďalšou možnosťou, je poskladať si systém na mieru z niekoľkých komponentov. V princípe je nutné vybrať:

 • rekordér
 • jednu či viac kamier
 • batériu (ak nie je možné napájanie z autobatérie)

Rekordér môže nahrávať buď nepretržite alebo len pri detekcii pohybu. Ak bude aktívna detekcia pohybu, uľahčí vám to vyhodnocovanie záznamov, avšak výdrž batérie sa nepredĺži.

Spotreba sa pohybuje okolo 200 - 350 mA pri rekordéroch a 100 - 200 mA u kamier.

Typický príklad: 2-kanálový rekordér so spotrebou 300 mA + 2x kamera so spotrebou 100 mA. Celková spotreba je 500 mA (za hodinu). Aby systém vydržal v prevádzke 24 hodín, bude nutné použiť batériu s kapacitou 12 000 mAh (24 x 500),

Sofistikované kamerové systémy do auta

Profesionálnym riešením pre zabezpečenie vozidla sú špeciálne kamerové systémy, ktoré sa skladajú z rekordérov a niekoľkých kameir.

Hlavné výhody:

 • diskrétna inštalácia
 • vhodné aj pre zaznamenávanie jazdy
 • široké možnosti nastavení
 • možnosť vybavenia GPS či 4G modulom pre online náhľad na diaľku

Výhodou je, že systém pripojíte k autobatérii a môžete mu nastaviť tzv. oneskorené vypnutie, čo znamená, že keď auto zaparkujete, tak sa spustí odpočet, napríklad 20 hodín a následne sa systém vypne. Automaticky teda budete mať auto strážené behom parkovania cez noc, ale zároveň nehrozí vybitie autobatérie.

Základom systému je špeciálny rekordér

Rekordéry sú v zásade 4 kanálové, čo znamená, že je k nim možné pripojiť až 4 kamery a spravidla 1 - 4 mikrofóny.

Rekordéry ďalej delíme na:

 • základné
 • so záznamom polohy
 • so záznamom polohy a bezdrôtovým prenosom (WiFi / 4G)

Systém je možné doplniť napríklad o GSM spínač na vzdialenú aktiváciu / deaktiváciu. Ak máte o takýto systém záujem, neváhajte nás kontaktovať.

Minikamery do auta

Ďalším krokom po výbere rekordéru, je výber vhodných kamier. Ak budú kamery umiestnené vnútri vozidla, neodporúčame používať kamery s IR prisvietením, nakoľko sa svetlo môže odrážať a kameru tak oslepovať.

Páčil sa Vám tento článok?
Obrazová detekcia pohybu vs. detekcia pohybu pomocou PIR čidla Obrazová detekcia pohybu vs. detekcia pohybu pomocou PIR čidla

Diskusia

Tému zatiaľ nikto nekomentoval.

Do diskusie môžu prispievať len registrovaní a prihlásení užívatelia.

Najširšia ponuka

Cez 5000 produktov

​Zákazková výroba

Od návrhu až po realizáciu

Diskrétne doručenie

Bez údajov o e-shope

​Špecialista v obore

Viac než 5 rokov v obore