5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  predajna@SPYobchod.sk       Doprava a platba       Všetko o nákupe       Aktuality       Blog

Sprievodca v boji proti sledovacím zariadeniam

Pre niektorých ľudí je až nechutne jednoduché používať špionážne kamery, digitálne diktafóny či skryté GPS lokátory. Aj keď existujú legitímne dôvody na to, aby ľudia používali tieto zariadenia pre svoju vlastnú bezpečnosť, môžu tieto zariadenia rovnako ľahko zneužívať rôzny násilníci či tzv. stalkery.

Moderné sledovacie zariadenia môžu byť také malé alebo tak šikovne zamaskované, že je veľmi ťažké (alebo dokonca nemožné) ich odhaliť voľným okom. To je dôvod, prečo sú prístroje na odhaľovanie sledovacích zariadení také cenné - vidia a detekujú to, čo vy nevidíte.

Rovnako, ako existujú rôzne typu sledovacích zariadení, tak existujú aj rôzny druhy proti špionážnej techniky. Niektoré zariadenia sú určené na detekciu kamier, diktafónov alebo GPS lokátorov. Iné zase slúžia na sabotovanie takýchto zariadení a nahrávky z nich sú zbytočné. Niektoré zariadenia využívajú na prenos informácii rádiové frekvencie alebo WiFi signál, iné zase nie. Typ proti špionážnej techniky veľmi závisí od typu zariadenia, ktorému sa snažíte čeliť.

Ak sa snažíte odhaliť viac ako jeden typ zariadenia - alebo si nie ste istí, čo sa snažíte zistiť - možno budete musieť investovať do viacerých zariadení. Nech už sú vaše dôvody na ochranu akékoľvek, prevedieme vás všetkým, čo o proti špionážnej technike potrebujete vedieť. V tomto sprievodcovi sa pozrieme na hlavné typy proti špionážnej techniky.

Typy proti-špionážnej techniky

Pokiaľ ide o typy proti-špionážnej techniky, je potrebné mať na pamäti niekoľko vecí. Váš detektor môže používať výkonný snímač rádiových signálov, ale ak skrytá kamera alebo digitálny diktafón nevyužívajú rádiové signály, váš detektor Vám bude na nič.

Za zmienku stojí aj to, že pri týchto detektoroch existuje veľká variabilita. Niektoré môžu len potvrdiť prítomnosť nejakého zariadenia v miestnosti, zatiaľ čo iné môžu presne určiť, kde sa dané zariadenia nachádza.

V závislosti od vašej situácie budete pravdepodobne chcieť nájsť skryté zariadenie, ktoré jednoducho chcete odstrániť alebo chcete zabrániť tomu, aby vás to nahrávalo. Ak neviete, aké zariadenie sa pokúšate nájsť, pravdepodobne sa budete obzerať po zariadení s viacerými funkciami. Sú drahšie, ale vždy poskytnú lepšiu bezpečnosť ako zariadenie, ktoré je skonštruované iba na detekciu jedného typu sledovacieho zariadenia.

Detektor rádiových signálov

Rádiofrekvenčný (RF) detektor je jedným zo všestranných proti-špionážnych zariadení, ktoré si viete zaobstarať. Je navrhnutý na snímanie blízkych zariadení, ktoré používajú elektromagnetické vlny, vrátane zvukových záznamníkov, kamier a GPS lokátorov. Detekuje iba zariadenia, ktoré vysielajú RF signál v rámci špecifického rozsahu frekvencií alebo pásiem.

Ak RF detektor nič nezachytí, nemusí to nevyhnutne znamenať, že váš nikto nenahráva. Znamená to len, že sa nikto nepozerá v živom prenose, alebo zariadenie vysiela cez signál mimo rozsahu RF detektora, alebo tam je zariadenie, ktoré signál nevydáva. Lepší RF detektor by mal zachytiť viac pásiem a pomôcť vám vylúčiť viacero zariadení - najmä zariadenia, ktoré nevyžadujú fyzický prístup.

Rádiové frekvencie sú udávané v hertzoch (Hz). Väčšina komunikačných zariadení vysiela v rozsahu 3MHz až do 6 GHz. Bežné zariadenia, ktoré prenášajú údaje, zvyčajne využívajú mobilný signál, bluetooth alebo WiFi, ktorých frekvencie sú:

GPS lokátory: 824 - 846 MHz, 880 - 920 MHz
Mobilný signál: 824 - 894 MHz, 1850 - 1990 MHz
Bluetooth signál: 2400 - 2480 MHz
WiFi signál: 2400 - 2480 MHz

Ak napríklad váš RF detektor sníma frekvencie iba do 2400 MHz, nenájdete s ním zariadenia, ktoré vysielajú cez Bluetooth alebo WiFi. Niektoré RF detektory majú zase frekvenciu od 2,4 GHz do 6 GHz alebo nad 6 GHz, takže s nimi nezachytíte zariadenia, ktoré vysielajú na nižších frekvenciách - vrátane analógových zariadení. Niektoré typy zariadení, napríklad detektor odposluchov, sú iba špecifickou formou RF detektoru, ktorý je určený len na hľadanie konkrétneho typu zariadení.

Pokiaľ niekto aktívne nepočúva alebo nepozerá video na živo, môže také zariadenie vysielať iba prerušovane. Napríklad GPS lokátor môže byť nastavený na prenos údajov v nastavených intervaloch, takže budete musieť nechať detektor zapnutý niekoľko minút, než zachytíte signál. Tak isto aj kamery alebo diktafóny sa môžu aktivovať len hlasom alebo pohybom, takže sa z nich prenáša len ak ich jeden so spúšťacích elementov aktivuje.

Akustická rušička

Zvukové rušičky nie sú ani zďaleka diskrétne, ale predstavujú účinný spôsob, ako zabezpečiť, aby vaše konverzácie boli úplne súkromné. Fungujú tak, že premietajú biely šum alebo "akustiku maskujúcu hluk". Niektoré generujú hluk priamo v miestnosti, kde sa práve rozprávate, iné zase vytvárajú okolo vás v podstate ochrannú zvukovú stenu. Najlepšie zvukové rušičky premietajú zvuky v rôznych frekvenciách a s dostatočnou hlasitosťou, aby zabezpečili, že všetky vytvorené nahrávky budú nezrozumiteľné. To znamená, že ak sa niekto rozhodne vás počúvať, tak cez rušenie zvukovej rušičky nebude nič rozumieť.

Výzvou v tomto prípade je nájsť takú zvukovú rušičku, ktorá zabezpečí vašu konverzáciu ale zároveň, aby nebola až príliš hlasná, lebo sa nebudete rozumieť ani vy medzi sebou. Niektoré zvukové rušičky vyššej kategórie sa dodávajú s náhlavnými súpravami na potlačenie hluku, takže môžete zreteľne komunikovať, zatiaľ čo rušička maskuje váš zvuk.

Používajte tiež aj oči

Akonáhle budete vedieť, čo hľadať, môžete byť prekvapený, ako dobre môže vyškolené oko spozorovať sledovacie zariadenie. Skryté kamery majú síce malý a diskrétny objektív, ale zvyčajne sa pri bližšom skúmaní dajú spozorovať. Mnoho sledovacích zariadení sa musí niekde pripojiť, takže hľadajte podozrivé drôty. Keď v noci zhasínate svetlá, vidíte nejaké svetlá, ktoré by mohla produkovať kamera s nočným videním? Je niečo na podozrivom mieste? Máte v miestnosti nejaké novo pribudnuté zariadenie, ktoré nepoznáte? Máte presunutý nábytok? Čím viac budete oboznámení s tým, ako sa kamery a diktafóny inštalujú (alebo maskujú), tým ľahšie ich nájdete.

Páčil sa Vám tento článok?
Poradňa: Ako postupovať pri výbere skrytej kamery Poradňa: Ako postupovať pri výbere skrytej kamery 5 dôvodov, prečo by ste mali vlastniť skrytú kameru 5 dôvodov, prečo by ste mali vlastniť skrytú kameru

Diskusia

Tému zatiaľ nikto nekomentoval.

Do diskusie môžu prispievať len registrovaní a prihlásení užívatelia.