5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  predajna@SPYobchod.sk       Doprava a platba       Všetko o nákupe       Aktuality       Blog

Špión do auta: Majte pod kontrolou svoje vozidlo vďaka GPS lokátoru

Navigáciu v aute má už každý, kto ju potrebuje a podobný osud čaká aj GPS lokátory. Ako fungujú, čo vedia a prečo ich budete chcieť tiež?

GPS lokátor je prístroj, ktorý zhromažďuje údaje o svojej polohe a posiela ich ďalej. Využíva k tomu kombináciu lokalizačnej technológie GPS a GSM modul, ktorý pomocou mobilných dát odosiela informácie o polohe. Ide o dokonalé riešenie pre vzdialené sledovanie čohokoľvek, čo je v pohybe. Môžeme si len predstaviť, ako veľmi muselo byť zaujímavé objavenie takéhoto zariadenia pre tajné služby a špiónov. Dnes už niečo takéto veľmi veľké vzrušenia nevzbudí, ide o zabehnutú a široko používanú technológiu.

Rovnako ako ostatné geolokalizačné prístroje na báze GPS majú aj lokátory mnoho klonov, určených pre špecifické účely. Existujú varianty pre osobné použitie, prístroje do drsných poveternostných podmienok alebo široká ponuka lokátorov pre sledovanie osobných vozidiel.

Len trochu iná GPS navigácia?

GPS lokátor nie je už na prvý pohľad variantom bežnej GPS navigácie. Zatiaľ čo tá je vybavená displejom a zobrazuje mapový podklad, má viac menej príjemné užívateľské rozhranie a slušivý dizajn. Lokátor naproti tomu v drvivej väčšine prípadov akékoľvek užívateľské rozhranie vo svojich útrobách nemá. Pri GPS lokátoroch sa vzhľad jednoducho nerieši. Nie je ani dôvod. Použitie týchto pomocníkov predurčuje k práci v utajení pod prístrojovou doskou služobného vozidla alebo v útrobách nákladného kontajneru.

Rozdiel medzi navigáciou a lokátorom je hlavne v tom, že zatiaľ čo navigáciu obsluhuje priamo jej užívateľ, pri lokátore môže užívateľ sedieť na druhom konci sveta. Navigácia prijíma údaje o polohe a zobrazuje ich užívateľovi, lokátor ich posiela ďalej.

Tipy lokalizačných prístrojov

Rovnako ako u iných podobne variabilných prístrojov aj tu platí, že koľko je spôsobov využitia, toľko existuje variant prístroja. Môžete sa stretnúť s pojmami ako GPS logger, GPS lokátor, či GPS tracker. Zmätok v týchto zariadeniach hlavne robia ich názvy. Termíny sa líšia od tých používaných v anglosaských krajinách aj napriek tomu, že ide v oboch prípadoch o anglické výrazy.

  • GPS logger – Ide o malý prístroj, ktorý môže mať podobu prívesku na kľúče, alebo čiernej skrinky o veľkosti cigaretovej krabičky. Nevie odosielať dáta, iba pravidelne zaznamenáva GPS súradnice. Tie si užívateľ musí stiahnuť do počítača a následne si môže vytvoriť report jázd, kde všade sa vozidlo pohybovalo. Nejde o plnohodnotný lokátor.
     
  • GPS tracker, osobný tracker – rovnako malý pristroj ako logger, avšak už vie odosielať svoju polohu. Využíva sa pre sledovanie polohy detí alebo ľudí s problémami s orientáciou. Trackery sa úspešne používajú taktiež pre sledovanie vašich domácich miláčikov, ktorí majú tendenciu k potulkám. Pokročilejšie trackery nájdu využitie v dopravnom priemysle: s ich pomocou je možné sledovať napríklad náklad. Angličan by povedal GPS lokátor.
     
  • GPS lokátor – pokročilejší variant pre sledovanie osobných vozidiel alebo stavebných a poľnohospodárskych strojov. Výkonné prístroje, ktoré sa vyznačujú presnosťou merania a spoľahlivosťou. Angličan by tento prístroj nazval GPS tracker.

Presnosť merania

S ako presnosťou GPS lokátor pracuje? Ukazuje naozaj polohu sledovaného vozidla v reálnom čase? Samotná presnosť záleží na kvalitách konkrétneho modelu a samozrejme je ovplyvnená aj kvalitou príjmu a obmedzeniami formátu GPS.

Lokátor pravidelne ukladá údaje o svojej polohe v určitých intervaloch. Tieto intervaly sú definované prejdenou vzdialenosťou, časom alebo zmenou uhlu a je možné ich navzájom kombinovať. Pri zisťovaní polohy pohyblivého objektu, akým je napríklad auto, môžete nastaviť vzorkovaciu frekvenciu napríklad po prejdení 200 metrov alebo po uplynutí 20 sekúnd. Pri dokonalejších modeloch je možné podmienky ešte upresňovať napríklad v nadväznosti na intervaly rýchlosti.

Ako vznikajú nepresnosti v meraniach

Systém pracuje tak, že sa údaje o polohe vykreslia ako samostatné body a tie sa spoja úsečkami. Dĺžka úsečiek sa spočíta a výsledkom je prejdená vzdialenosť. Problém nastáva v zákrutách – úsečky potom nekopírujú prejdenú trajektóriu a rozdiel medzi vzdialenosťou udávanou tachometrom auta a GPS lokátorom môže v extréme dosiahnuť až 500 metrov na 100 kilometrov. To je taktiež dôvod, prečo pri sledovaní firemných vozidiel sa eviduje aj stav tachometra.

Vzorkovacia frekvencia je zásadným faktorom pre presnosť sledovania v reálnom čase. Druhou, nie menej dôležitou veličinou, je interval komunikácie so serverom, teda ako často sa nazbierané dáta odosielajú na spracovanie. Výsledok závisí na potrebách užívateľa a kvalite mobilnej siete. Lokátor polohu zapisuje v intervale daným frekvenciou vzorkovania, ale odosielanie prebieha v rozostupoch od 30 sekúnd až rádovo do hodín, dní alebo týždňov.

Pri sledovaní dodávky tovaru z Austrálie postačí aktualizácia raz za týždeň. Pokiaľ používate GPS lokátor ako súčasť zabezpečenia vozidla a chcete vedieť, kam s ním idú jeho zlodeji, má pred vami delikvent náskok nanajvýš nejakých 30 sekúnd. V závislosti na rýchlosti auta, to môže byť stovky metrov.

V každom prípade je dobré mať na pamäti, že lokátor je iba jednou časťou reťazca a okrem hardvérového prístroja je dôležitá taktiež tá druhá časť. Tou je server, ktorý dáta spracováva. Až v serveri sa zo surových dát vytvoria hodnoty, vďaka ktorým sa GPS lokátory masovo rozširujú v oblasti sledovaní vozidiel a hlavne v správe firemných vozových prakov.

Páčil sa Vám tento článok?
100% ochrana pred odpočúvaním a nahrávaním: To je DRUID D06 100% ochrana pred odpočúvaním a nahrávaním: To je DRUID D06 Nekonvenčné použitie mini GPS trackerov Nekonvenčné použitie mini GPS trackerov

Diskusia

Tému zatiaľ nikto nekomentoval.

Do diskusie môžu prispievať len registrovaní a prihlásení užívatelia.