5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  predajna@SPYobchod.sk       Doprava a platba       Všetko o nákupe       Aktuality

Poradňa: Ako postupovať pri výbere skrytej kamery

Nástup a veľký "boom" skrytých kamier nastav v 90. rokoch, kedy televízne relácie prezentovali videá zlého správania opatrovateliek a pestúnok. Na videách bolo možné vidieť rôzne zverstvá. Od zlého zaobchádzania cez krik až po bitku dieťaťa. V ranných štádiách vývoja boli tieto skryté kamery nekvalitné a veľa krát boli zábery z týchto kamier tak zlé, že neuspeli ani ako dôkaz na súde. Dneska už ale doba pokročila, mnoho kamier už ponúka kvalitné video v 4K rozlíšení, vďaka čomu sú skvelým prostriedkom na dokázanie nesprávneho postupu.

Sú skryté kamery legálne?

Vo väčšine prípadov áno. Skontrolujte si miestne zákony, ale keďže je kamera u vás doma, vo vlastnom priestore, nič vám nebráni v tom, aby ste ju tam mohli mať. Ak máte opatrovateľku, nemali by ste dávať skrytú kameru do kúpelne ani na WC, ale do bežných priestorov v domácnosti kameru umiestniť môžete. Ak si ale v tomto nie ste istí, môžete sa obrátiť na právnika a prekonzultovať situáciu priamo s ním.

Zdroj napájania

Mnohé skryté kamery sú maskované tak, že vyzerajú ako bežné domáce predmety. Niektoré skryté kamery môžu byť napájané priamo z el. siete, iné zase pracujú len z batérie. Zvážte preto, kam chcete kameru umiestniť a či bude možné kameru pripojiť k napájaniu. Ak to možné nebude, tak sa treba poobzerať po kamerách z čo najväčšou výdržou batérie. Tak isto zvážte aj nenápadnosť. Ak bude plyšovému mackovi s kamerou trčať z chvosta kábel napájania, veľmi nenápadné to teda nebude.

Sledovanie cez WiFi alebo len video-záznam

Mnoho skrytých kamier sa dokáže pripojiť na lokálnu WiFi sieť a vďaka tomu budete môcť sledovať svoju domácnosť v reálnom čase v prípade vašej neprítomnosti. Protipólom k týmto zariadeniam sú skryté kamery len s video-záznamom bez prenosu videa. K takým kamerám treba čas od času prísť, vybrať z nich pamäťovú kartu, vložiť ju do PC či tabletu a prehrať si záznamy. WiFi skryté kamery sú extrémne jednoduché na ovládanie a nestoja o veľa viac ako kamery len so záznamom. Proste ak máte doma WiFi, tak jednoznačne WiFi skrytá kamera.

Sledovanie v noci alebo len cez deň

Ak sa chystáte večer preč z domu a chcete vedieť, čo sa doma deje, budete potrebovať kameru s nočným videním. To vám dovolí sledovať veci aj pri úplnej tme. Kamery s nočným videním sú však o poznanie drahšie. Existuje niekoľko úrovní nočného videnia. Nočné videnie sa môže uskutočňovať softvérovo, kde kamera sa snaží presvetliť tmavú scénu. V takomto prípade majú zábery mnohokrát nízku kvalitu. Nočné videnie sa môže uskutočňovať aj hardvérovo a to pomocou IR prisvietenia. Ide prakticky o diody, ktoré osvetľujú scénu pred kamerou a kamera tak môže zaznamenávať pri omnoho vyššej kvalite než pri softvérovom nočnom videní. Hardvérové nočné prisvietenie sa ešte môže líšiť vo viditeľnosti. To znamená či IR diodi svietia vo viditeľnom spektre alebo nie. V praxi to znamená, či na kamere uvidíte tzv. červeň diod alebo nie.

Rozlíšenie videa

Existuje obrovské množstvo rozlíšení videa, formátu videa, pomeru strán a podobne. Aby sme ale túto problematiku trošku zredukovali, tak najznámejšie rozlíšenia by si boli: VGA (640x480),HD (1280x720) a Full HD (1920x1080). V reále to znamená, že VGA rozlíšenie je úplný základ, Full HD rozlíšenie už je kvalita ako film v televízii. HD a Full HD rozlíšenie už nájdete vo väčšine skrytých kamier. Takéto rozlíšenie vám zabezpečí, že na videách vám neunikne žiadny detail a kamera je ešte stále dostatočne malá na kamufláž. Pri VGA rozlíšení sú videá zrnité a neposkytujú vám kvalitný náhľad a nemajú ani veľký uhol záberu. Širokouhlé kamery vám môžu poskytnúť dohľad nad celou miestnosťou a nič vám tak neunikne.

Hackeri

WiFi kamery môžu byť napadnuté hackermi.

Aj keď sa to často nestáva, človek so správnou technológiou môže preniknúť do vašich kamier a vidieť, čo sa vo vašom dome deje. Chcú vidieť, či ste doma, aby vás mohli okradnúť. Toto je pravdepodobné iba vtedy, ak máte veľa vecí, ktoré stoja za to kradnúť. Uistite sa, že vaše kamery a súvisiaci softvér sú šifrované a že na nich máte nastavené silné heslá.

Skryté kamery na ochranu starých rodičov

Žiaľ, obeťami násilia nie sú len deti ale aj naši starí rodičia. Dokonca aj legenda Stan Lee z komiksov Marvel bol údajne obeťou zneužívania. Skrytá kamera umožňuje sledovať, čo sa v dome deje a zaznamenávať video. V mnohých prípadoch nedokážu starí rodičia hovoriť sami za seba. Skrytá kamera zabezpečí, že budú vaši blízky v bezpečí a v neposlednom rade vám poskytne aj pokoj a pocit istoty.

Páčil sa Vám tento článok?
Poradňa: Ako postupovať pri výbere diktafónu Poradňa: Ako postupovať pri výbere diktafónu Sprievodca v boji proti sledovacím zariadeniam Sprievodca v boji proti sledovacím zariadeniam

Diskusia

Tému zatiaľ nikto nekomentoval.

Do diskusie môžu prispievať len registrovaní a prihlásení užívatelia.