5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  predajna@SPYobchod.sk       Doprava a platba       Všetko o nákupe       Aktuality

Nástrahy virtuálneho sveta: 7 krokov, ako zostať on-line a v bezpečí

Otázka on-line bezpečnosti bola na našom webe spomenutá už niekoľko krát, avšak táto téma by sa mala opakovať priebežne. Nebezpečenstvá a dôsledky nezodpovedného spôsobu používania internetu môžu byť naozaj vážne. Zoznámte sa s množstvom krokov, ktorých použitie vám umožní chrániť sa pred hackermi, vírusmi a zlodejmi súkromia.

1. Antivírus

Majitelia počítačov so systémom Windows by sa mali chrániť pred nežiadúcim softvérom a vírusmi. Najlepšou metódou je zakúpiť dobrý antivírus, ktorý dostáva od používateľov pozitívne recenzie. Ak dávate prednosť bezplatnému softvéru, existuje veľa bezplatných ekvivalentov programov, ktoré síce nebudú mať funkcie platených programov, ale ochrániť vedia tiež. Ak však neplánujete nainštalovať antivírusový softvér, vyhnite sa vypnutiu programu Windows Defender v nastaveniach vášho operačného systému. Používatelia OS nainštalovaných v počítačoch Apple sú mierne vo väčšom bezpečí. OS je založený na systéme Linux, ktorý je oveľa odolnejší voči on-line útokom. Aj napriek tomu sa môže stať cieľom škodlivého softvéru, ale so štatistík vyplýva, že je to v porovnaní so systémom Windows podstatne menej častým problémom.

2. Firewall

Firewall, teda systém zabezpečenia siete, pomáha chrániť váš počítač pred neoprávneným prístupom z internetu. Systémy Windows majú túto funkciu priamo v sebe a odporúčame ju mať vždy zapnutú. Zabezpečenie systému však nie je jediným riešením, pokiaľ ide o firewall. Túto funkciu je dobré zapnúť aj vo vašich routeroch, ktoré zdieľajú internetové pripojenie. Prakticky všetky modely ponúkajú svojim používateľom túto funkciu, preto je dobré si prečítať návod k vášmu routeru a firewall zapnúť.

3. Antispam nástroje

Tisíce používateľov využíva e-mailové účty, ako napríklad Gmail. Určite sa vám neraz dostal do e-mailovej schránky typický spam. Niekedy ale spam môže vyzerať úplne rovnako, ako správa, ktoré posiela napríklad Facebook alebo banka, v ktorých máte uvedené svoje účty. Ľudia, ktorí tieto správy posielajú, sa snažia dosiahnuť to, aby tieto nevyžiadané správy vyzerali čo najdôveryhodnejšie – rovnako ako originál. Často vďaka nim sú schopný ukradnúť naše tajné údaje najme tým, ktorí si nie sú vedomí nebezpečenstva. Aj keď služby, ako napríklad Gmail, sú vybavené antispamovou ochranou, nie vždy sme schopní sa spamu vyhnúť. Mnoho ľudí na svojich počítačoch používa programy, ako napríklad Microsoft Outlook. V takýchto prípadoch stojí za to nainštalovať antispamový softvér, ktorý môže úspešnejšie zabrániť nevyžiadaným e-mailom.

4. Ochrana hardvéru

Krádeže notebookov, tabletov alebo mobilných telefónov nielenže prinášajú zbytočné náklady, ale môžu spôsobiť aj množstvo problémov, pretože často si v nich uchovávame veľmi dôležité údaje a dokumenty. Ochrana samotných zariadení je rovnako dôležitá alebo ešte dôležitejšia než ochrana pred hackermi a nežiadúcim softvérom. Ak si nechávate počítač v aute, skúste ho premiestniť do kufra, aby ho potenciálny zlodej z vonka nevidel. Ak sa pohybujete v miestach, kde je väčší pohyb ľudí, mali by ste mať mobilný telefón vždy vo vrecku a ideálne na vnútornej strane saka alebo bundy. Ak ste v bare alebo reštaurácii, váš mobilný telefón – podobne ako vaša peňaženka – by mal byť tiež vo vrecku a nie na stole pred vami. Všimnite si, že veľa ľudí robí túto chybu.

5. Softvér pre prípad krádeže

Dokonca aj najostražitejšie osoby sa môžu stať obeťami krádeže, Avšak, aby sme mali aspoň nejakú výhodu nad zlodejom, stojí za to nainštalovať do mobilných telefónov a počítačov ďalší softvér, ktorý nám umožní sledovať jeho polohu. Mobily iPhone sú vybavené touto funkciou „Nájdi môj iPhone“ od výroby. Keď bude ukradnutý mobilný telefón pripojený k WiFi alebo bude využívať prenos mobilných dát, majiteľ bude môcť skontrolovať jeho polohu prostredníctvom špecializovanej webovej stránky. V prípade iných zariadení je možné stiahnuť príslušný softvér, ktorý bude pracovať na podobnom princípe. Okrem nástrojov na sledovanie polohy by sme mali používať aj zložité heslá a kódy. Dobrým riešením je používať odtlačky prstov.

6. Ochrana súkromia na sociálnych sieťach

Sociálne siete sú bezkonkurenčne užitočné nástroje, ale nadmerné využívanie napríklad Facebooku môže byť problematické. Určite poznáte aspoň jednu osobu, ktorá zdieľa informácie o všetkých sférach svojho života s ostatnými. Navštívené miesta, narodenia dieťaťa a podobne. Ochrana súkromia je mimoriadne dôležitá. Skúste nastaviť svoje profily tak, aby publikované statusy, fotky a pod. boli viditeľné len pre vašich priateľov. Facebook je vybavený pomerne veľkým množstvom nastavení týkajúcich sa súkromia. Tento problém sa však netýka len Facebooku. V súčasnosti existuje veľa webových stránok a sociálnych aplikácii v ktorých si na svoje súkromie treba dávať pozor.

7. Nezadávajte svoje osobné údaje na neznámych stránkach

V súčasnosti existuje nespočetné množstvo webových stránok, ktoré požadujú zadávanie veľkého množstva údajov týkajúcich sa nášho súkromného života. Zadávanie osobných údajov, kreditných kariet a telefónnych čísiel je veľmi nezodpovedné. Ak nájdete podozrivé webové stránky alebo požiadavky na vytvorenie účtu, nevytvárajte ho. Ochrana osobných údajov je mimoriadne dôležitá. 21. storočie nie je len život v reálnom svete, ale aj vo virtuálnom. Často je to oveľa nebezpečnejšie miesto ako realita sama. Rizikám, ktorým čelíme dennodenne, sa môžu ukázať ako vážne. Koniec koncov, nikto nám na ulici neukradne naše osobné údaje či telefónne číslo – v on-line svete sa to ale stať môže. Chráňte si preto vaše zariadenia, osobné údaje a svoje súkromie.

Páčil sa Vám tento článok?
Ako na zlodejov? Pomôcť môže obyčajná fotopasca! Ako na zlodejov? Pomôcť môže obyčajná fotopasca!

Diskusia

Tému zatiaľ nikto nekomentoval.

Do diskusie môžu prispievať len registrovaní a prihlásení užívatelia.