5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  predajna@SPYobchod.sk       Doprava a platba       Všetko o nákupe       Aktuality       Blog

IP kamery vs. HD analógové kamery

Vlastníte dosluhujúci kamerový systém a premýšľate, čím ho nahradiť? Chcete si zaobstarať nový kamerový systém a neviete sa rozhodnúť aký? V tomto článku sa Vám pokúsime odpovedať na otázky spojené s kamerovými systémami. Pozrieme sa na možnosti moderných kamerových systémov a vysvetlíme Vám ich vlastnosti, výhody, nevýhody a technické obmedzenia.

IP kamery

IP kamery (bežne označované ako sieťové kamery alebo megapixelové kamery) majú v sebe zabudovaný video server, ktorý prevádza obraz do digitálneho formátu. Keďže IP kamery sú zariadenia, ktoré nemajú analógový signál, sú schopné zachytávať v oveľa vyššom rozlíšení ako tradičné analógové kamery.

IP kamery sa pripájajú k lokálnej sieti prostredníctvom jedného ethernetového kábla, ktorý prenáša el. energiu, video a dáta z kamery. IP kamery majú navyše jedinečnú IP adresu, čo umožňuje vzdialený prístup a flexibilitu ukladania záznamov.

Bezpodmienečne hlavným prínosom bezpečnostných IP kamier je rozlíšenie a kvalita obrazu – umožňujú používateľom zachytiť detaily na forenznej úrovni a digitálne zväčšiť akýkoľvek obraz bez straty jasnosti. Výsledkom je efektívnejšia identifikácia a väčšia presnosť pre automatizované analýzy, alarmy a upozornenia.

Najbežnejšie IP riešenia sa pohybujú od 1,3 Mpx (1280 x 1024) až po 5,0 Mpx (2592 x 1944) a niektorí výrobcovia ponúkajú IP kamery s rozlíšením až 20 Mpx. Veľké rozlíšenia a vysoké snímkové frekvencie si však vyžadujú svoju daň a to v podobe väčšieho ukladacieho priestoru a šírky prenosového pásma. Kvôli tomu môžu byť takéto IP kamery nákladovo neprístupné.

IP kamery pre monitorovanie zaznamenávajú dramatický nárast popularity, ktorý bol spôsobený jednak vďaka schopnosti kamier zachytávať záznamy vo veľkom rozlíšení, lepšie chápanie IP technológii a v neposlednom rade aj cenová dostupnosť, ktorá sa naďalej zvyšuje.

Výhody IP kamier

 • sú schopné vyšších rozlíšení než tradičné analógové riešenia
 • prenášajú zdroj el. energie, video a dáta cez jeden ethernetový kábel
 • sú schopné pracovať ako samostatné sieťové zariadenia, ktoré nepotrebujú video rekordér

Nevýhody IP kamier

 • vyžadujú komplexnú sieťovú infraštruktúru
 • majú väčšiu latenciu videa
 • vyžadujú značnú šírku sieťového pásma
 • môžu byť nákladnejšie v porovnaní s tradičnými analógovými riešeniami.

HD analógové kamery

HD Analógové systémy sú schopné poskytovať až 1080p Full HD video. Kamery s takýmto rozlíšením (2,1 Mpx) zachytia viac než 4x rozlíšenie najvýkonnejších analógových kamier. Umožňujú užívateľom efektívne zoomovanie detailov, potrebných pre väčšinu bežných bezpečnostných aplikácii.

Okrem toho sú HD analógové systémy schopné prenášať video cez štandardnú koaxiálnu kabeláž. Vďaka tomu dramaticky znižujú čas, náklady a zložitosť v porovnaní s IP riešením. Analógové HD kamery dokážu prenášať až do vzdialenosti cca 500 metrov – 5x viac než je vzdialenosť IP systému – a dokážu prenášať video s nulovou latenciou (pri IP kamerách je latencia bežným problémom).

HD analógové systémy sú ľahko inštalovateľné a udržiavateľné ako tradičné analógové riešenie. Nevyžadujú sieťové zariadenia a znalosti spojené s IP riešeniami. Tým že HD analógové kamery pracujú mimo siete, nezasahujú do aktivít súvisiacich so sieťou a nespotrebúvajú teda cennú šírku sieťového pásma vyžadovanú inými zariadeniami.

Dôležitým je aj faktor, že technológia HD je čoraz dostupnejšia. Vďaka rastúcemu dopytu po videách s vyšším rozlíšením a nedávnemu vývoju nákladovo efektívnejších technológii sa trhová cena HD analógových riešení dramaticky znížila – takmer na úroveň analógových kamier. HD analógové zariadenia sú teraz k dispozícii za menej ako polovicu ceny porovnateľného IP riešenia.

Výhody HD analógových kamier

 • ľahká inštalácia
 • nulová latencia
 • väčšia prenosová vzdialenosť
 • lacnejšie než IP riešenia

Nevýhody HD analógových kamier

 • malé rozlíšenie
 • nutnosť zapojenia do záznamového zariadenia

Z vyššie uvedeného môžeme odvodiť, že IP kamerové systémy budú najviac nasadzované tam, kde zákazník požaduje výborné rozlišovacie schopnosti, napríklad snímanie ŠPZ auta pri vjazde do areálu, alebo identifikáciu osôb. Naopak HD analógové kamerové systémy budú žiadané tam, kde nie je potreba vysokého rozlíšenia, ale je požadované, aby systém plnil skôr prehľadovú funkciu pri monitorovaní obvodu či vstupu do budovy.

Páčil sa Vám tento článok?
Zachytené skrytou kamerou: Ako vám môžu zlepšiť život? Zachytené skrytou kamerou: Ako vám môžu zlepšiť život? Monitorujte svoju kanceláriu alebo domácnosť! Človek nikdy nevie... Monitorujte svoju kanceláriu alebo domácnosť! Človek nikdy nevie...

Diskusia

Tému zatiaľ nikto nekomentoval.

Do diskusie môžu prispievať len registrovaní a prihlásení užívatelia.