5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  predajna@SPYobchod.sk       Doprava a platba       Všetko o nákupe       Aktuality       Blog

GPS lokátory vo filmoch vs. GPS lokátory v skutočnosti

Najzákladnejšie GPS lokátory môžu ochrániť vašu rodinu či cennosti. Umiestnením GPS lokátora na nejakú osobu alebo predmet, ktorý nosia, môžete zaistiť, aby vaši blízki či cennosti boli v bezpečí. Určite ste už videli film alebo televízny program, kde hrdina na záchranu použil GPS lokátor. To Vás môže nabádať k tomu, že ak použijete GPS lokátor, stane sa z Vás James Bond. Aj keď sú GPS lokátory výkonné, nevedia robiť všetko. Z tohto dôvodu je dôležité pochopiť, ako sa GPS lokátory v skutočnom svete líšia od GPS lokátorov vo vašom obľúbenom akčnom filme.

GPS lokátory: Časté mylné predstavy

GPS lokátory nie sú úplnou a konečnou bezpečnosťou. Majú svoje obmedzenia a vedieť o nich môže pomôcť pri uprataní vašich očakávaní pri kúpe vlastného GPS lokátora. Na začiatok si predstavte toto. Policajt v novom akčnom filme hovorí s únoscom po telefóne. Únosca požaduje nejaké peniaze a policajt vloží GPS lokátor do tašky s peniazmi. Policajt tak vie sledovať peniaze na miesto únoscov, kde polícia vstúpi do domu, nasleduje prestrelka a záchrana unesenej obete.

Veľkosť sledovacích GPS zariadení

Aj keď je to rozhodujúca súčasť kriminálneho thrilleru, realita je však o niečo zložitejšia. Pravdou je, že čipy prijímača GPS sa zmenšujú a zmenšujú, ale GPS zariadenia ako také nie. Lokátory si vyžadujú dve antény (jedna pre GPS a jedna pre GSM) a lepšie signály si vyžadujú väčšie antény. Lokátory navyše vyžadujú na sledovanie polohy konzistentnú výdrž. Väčšie batérie poskytujú viac energie, ale je už ťažké ich skryť na malom mieste. Z tohto dôvodu je takmer nemožné umiestniť GPS lokátor do kôpky účtov.

Nepretržité sledovanie

Vo filmoch môžu používatelia neustále sledovať polohu lokátora. To je však tiež tak trochu fikcia. GPS lokátor je zvyčajne možné sledovať v určitých intervaloch (cca 5-10 sekúnd). To je však nedostatočné na to, aby ste mohli sledovať hladký chod po mape. Za ďalšie, kontinuálne sledovanie lokátora po mape by rýchlo vybilo batériu a stálo by to veľa mobilných dát.

Poplatky za používanie

Po použití GPS lokátora ste mohli zistiť, že musíte platiť mesačný poplatok. Nielenže sa tieto podrobnosti vo vašom obľúbenom filme nespomínajú, ale áno, je to tak. GPS lokátor prijíma údaje z globálneho systému určovania polohy a túto informáciu prenáša prostredníctvom celulárnej služby (mobilnú sieť), čo predstavuje veľkú časť nákladov na GPS lokátor. Na tieto náklady sa často zabúda.

GPS lokátory ako implantáty

Nesmieme zabudnúť na GPS zariadenia so sci-fi filmov. Konkrétne hovorím o implantovaných lokátoroch u ľudí a zvierat. Jednoducho povedané, nemôžete implantovať GPS lokátor do človeka. Aj keď zariadenia môžu byť malých rozmerov, batérie však nie. Aj keby bol lokátor do človeka implantovaný, tak problém s výdržou batérie by tak by takáto implementácia absolútne stratila význam. Pokiaľ ide o zvieratá (konkrétne psy a mačky), sledovacie čipy neurčujú polohu. Pri zvieratách sa používajú čipy rádiofrekvenčnej identifikácie (RFID), z ktorého je možné odčítať informácie o danom zvierati. V podstate by sa dali považovať za digitálne čiarové kódy než čipy na sledovanie polohy.

Presnosť GPS sledovania

Na záver sa pozrime na presnosť GPS lokátorov. Zatiaľ čo vo vašom obľúbenom filme môže hrdinovi ukazovať GPS lokátor polohu s milimetrovou presnosťou, v realite je však všetko inak. Približne 95% času lokátory ukazujú polohu s presnosťou 5 – 10 metrov. Presnosť môže ovplyvniť počasie, budovy aj stromy. Presnosť lokátora sa môže meniť v závislosti od množstva GPS satelitov, ktoré Váš lokátor dokáže nájsť.

Záver

Vo filmoch a televízii sú GPS lokátory kritickou súčasťou skoro každého hrdinu. Aj keď je zábavné predstaviť si seba ako akčného hrdinu, ktorý pomocou takýchto vychytávok zachráni svet, je dôležité porozumieť schopnostiam a obmedzeniam GPS lokátorov v reálnom živote.

Naša ponuka GPS sledovacích zariadení

Páčil sa Vám tento článok?
5 dôvodov, prečo by ste mali vlastniť skrytú kameru 5 dôvodov, prečo by ste mali vlastniť skrytú kameru Šikovní pomocníci do školy Šikovní pomocníci do školy

Diskusia

Tému zatiaľ nikto nekomentoval.

Do diskusie môžu prispievať len registrovaní a prihlásení užívatelia.