5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  predajna@SPYobchod.sk       Doprava a platba       Všetko o nákupe       Aktuality       Blog

Špionážna technika stráži aj ohrozené nosorožce

Špionážna technika stráži aj ohrozené nosorožce

 

Praktická trojka – GPS lokátor, mini kamera a monitor srdcovej funkcie

Britské neziskové organizácie venujúce sa problematike ochrany a záchrany ohrozených zvierat vo voľnej prírode prišli s kreatívnym riešením, ktorého výsledkom bolo vytvorenie protipytliackeho inteligentného zariadenia pracujúceho v reálnom čase, pre ktoré sa v originále vžilo skrátené označenie RAPID (Real time Anti Poaching Intelligence Device). Systém spája prínosy troch bezpečnostných produktov, a síce GPS lokátora, diskrétnej kamery a zariadenia na monitorovanie srdcového tepu. Cieľ menovanej trojice je jednoznačný - spoločnými silami odvrátiť pytliakov od decimovania chránených nosorožcov kvôli ich rohom.

Napadlo by vám, že GPS lokátory spolu s ďalšími zariadeniami môžu pomáhať aj v tejto oblasti?

Pytliactvo kvôli rohom nosorožcov neustále na vzostupe.

O tom, že se jedná o naozaj vážný problém, svedčia aj dostupné dáta. Podľa nich totiž počet nosorožcov, ktorí sa stali obeťami pytliackych akcií v posledných rokoch, razantne vzrástol. Napríklad medzi rokmi 2012 a 2014 bol zaznamenaný nárast z približne 700 takýchto útokov na cca 1200. Ďalšie odhady hovoria až o tridsaťnásobnom navýšení od začiatku tohto storočia do dnešných dní. Najvyšší počet zabitých jednorožcov kvôli obchodu s hosnotnými rohmi má na svedomí JAR (Juhoafrická republika), v ktorej operujú zločinecké skupiny neváhajúce zabiť vzácne nosorožce práve kvôli následnému speňaženiu ich jedinečných rohov. Tieto sú potom predávané za vysoké ceny hlavne do Ázie.

Uplatnenie prášku z rohov

Prečo práve tam? Tradičná čínska medicína prisudzuje prášku z namletých rohov nosorožca liečivý až zázračný účinok na mnoho chorôb. Už od staroveku sa tam využíva na zmiernenie horúčok, k liečbe reumatických chorôb alebo astmy. Podľa tradičných medicínskych postupov spoľahlivo pomôže tiež v prípade hadieho uštipnutia, halucinácií či žalúdočných ťažkostí. Dočítať sa dá aj o tom, že prášok získaný z rohoviny účinkuje aj na posadnutosť zlými duchmi. Je dokonca veľmi pravdepodobné, že je prášok používaný tiež ako afrodiziakum. V tejto súvislosti je nutné dodať, že západná medicína sa k vyššie zmienenému stavia skepticky. Medicínske využitie však nebýva jediným motívom na získanie rohovinového prášku, ktorý sa tiež využíva ako hmota na výrobu šperkov či rukovätí zdobených dýk. 

Čím je roh nosorožca tak zvláštny?

Ponúka sa otázka, čím sú konkrétne rohy nosorožcov tak cenné. A to dokonca natoľko, že je ich cena vraj na čiernom trhu zrovnateľná s cenou ciamantov, zlata alebo kokainu. Na prvý pohľad sa to nemusí zdať, ale roh jednorožca je svojou stavbou úplne iný ako je tomu u ostatných zvierat (napr. kravy, ovce, žirafy či antilopy). Nosotožtí roh je ako jediný tvorený len rohovinou a žiadnou kosťou. Biologicky je potom možné rohovinupriblížiť ako stavebnú bielkovinu (inak povedané proteín alebo keratín), ktorá sa nachádza napríklad aj v ľudských vlasoch alebo nechtoch, vtáčom perí alebo pancieri korytnačky. 

 

Zabíjanie chránených nosorožcov kvôli ich cenným rohom je bohužiaľ neustále rozšírenou praxou. 

Ako technika chrániaca nosorožce v podstate funguje?

Takzvaný systém RAPID, ako už bolo zmienené  používa tandemovo dohromady celkom tri prístroje. Ak začneme u monitorovacieho zariadenia srdcového tepu, ten je odborne umiestnený pod kožou nosorožca s cieľom zachytenia náhlych zásadných výkyvov srdcovej akcie potenciálne indikujúcich pytilacku akciu. Akonáhle tak zariadenie zachytí neštandardné zrýchlenie alebo spomalenie srdcovej činnosti zvieraťa, systém okamžite odošle zdelenie operátorovi v kontrolnom centre, ktoré disponuje kontinuálnym dohľadom vďaka real-time kamerovému systému schovanému v rohu nosorožca. Prostredníctvom videa potom príslušné dohľadové úrady vyhodnotia situáciu a určia či sa naozaj jedná o útok pytliakov alebo v lepšom prípade ide len o planý poplach. VzhĽadom k tomu, že GPS límec obopína krk nosorožca, ich presná poloha môže dohliadajúce orgány okamžite aktivizovať k činnosti vedúcej k pristihnutiu pytliakov priamo pri čine.

Prvné pokusy ochranáov

Celý systém je naozaj veľmi prepracovaný a v podstate znemožňuje pytliakom uskutočniť alebo dokonať plánovanú zavrhnutiahodnú misiu. Systém RAPID ale nie je úplne prvým sofistikovaným pokusom používajúcim pokročilú techniku s cieľom bezpečnosti vzácnych živočíšnych druhov. Ochranári prírody napríklad v minulosti použili drony či mikročipové implantáty za účelom monitorovania rizikovej populácie zvierat. Keď sa jedná o systém protipytliackych inteligentných zariadení, do budúcnosti je plánované jeho ďalšie zdokonalovanie a rozšírenie za účelom ochrany aj iných ohrozených zvierat ako je veľryba, lev, tyger alebo slon.

Bezpečnostná technika by mohla pomôcť aj v prípade ostatných ohrozených druhov zvierat.

Ani Európa nie je fenoménu pytliactva ušetrená

Mohlo by sa zdať, že pytliactvo namierené proti chráneným a vzácnym zvieratám sa netýka len z nášho pohľadu odľahlejších častí sveta. Bohužiaľ to tak nie je. Dôkazom toho je prípad z marca roku 2017, kedy vo francúzskej zoologickej záhrade, západne od Paríža, zastrelili pytliaci samca nosorožca bieleho a motorovou pílou mu odrezali rohy. Rozporné reakcie potom vzbudilo rozhodnutie ZOO Dvůr Králové nad Labem, ktorá práve v náväznosti na popísanú udalosť z bezpečnostných dôvodov začala odstraňovať rohi nimi chovaných nosorožcov. Netreba dodávať, že niektorý ochranári a organizácie dané rozhodnutie vedenia tejto zoologickej záhrady dosť ostro kritizovali a zavrhli. 

Proti pytliakom je dôležité disponovať kvalitnou technikou

Tak či onak, jedno je isté. Čierny trh s poznávacím znamením a ozdobou nosorožcov je biznisom, v ktorom sa točí až prekvapivo vysoký objem peňazí. Nemôžeme sa preto diviť, že aj postup, vybavenie a celkovo spôsob práce pytliackych skupín sa pomerne profesionalizujú. Predstava o pytliakoch behajúcich naboso v tropických lesoch, vybavených primitívnymi zbraňami je veľmi vzdialená reálnym poznatkom. Dnešné pytliacke gangy disponujú sofistikovanou technikou. Nie len z tohto dôvodu teda dáva ďalší vývoj protipytliackych systémov zložených z prístrojov bezpečnostnej a monitorovacej techniky určite zmysel a má odôvodnenie. 

S prispením zdrojov nižšie:

http://www.tyden.cz/rubriky/zahranici/evropa/prvni-utok-na-nosorozce-v-evrope-pytlaci-zabijeli-v-zoo_420590.html

 http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/dvorska-zoo-zacala-rezat-nosorozcum-rohy-na-ochranu-pred-pytlaky/1463814

 http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/minule-pondeli-zautocili-pytlaci-na-nosorozce-ve-francouzske-zoo-jak-se-s-novou-hrozbou-vyrovnaji-ceske-zahrady