IP kamery vs. HD analógové kamery

5. 5. 2017

IP kamery

IP kamery (bežne označované ako sieťové kamery alebo megapixelové kamery) majú v sebe zabudovaný video server, ktorý prevádza obraz do digitálneho formátu. Keďže IP kamery sú zariadenia, ktoré nemajú analógový signál, sú schopné zachytávať v oveľa vyššom rozlíšení ako tradičné analógové kamery.

IP kamery sa pripájajú k lokálnej sieti prostredníctvom jedného ethernetového kábla, ktorý prenáša el. energiu, video a dáta z kamery. IP kamery majú navyše jedinečnú IP adresu, čo umožňuje vzdialený prístup a flexibilitu ukladania záznamov.

Bezpodmienečne hlavným prínosom bezpečnostných IP kamier je rozlíšenie a kvalita obrazu – umožňujú používateľom zachytiť detaily na forenznej úrovni a digitálne zväčšiť akýkoľvek obraz bez straty jasnosti. Výsledkom je efektívnejšia identifikácia a väčšia presnosť pre automatizované analýzy, alarmy a upozornenia.

Najbežnejšie IP riešenia sa pohybujú od 1,3 Mpx (1280 x 1024) až po 5,0 Mpx (2592 x 1944) a niektorí výrobcovia ponúkajú IP kamery s rozlíšením až 20 Mpx. Veľké rozlíšenia a vysoké snímkové frekvencie si však vyžadujú svoju daň a to v podobe väčšieho ukladacieho priestoru a šírky prenosového pásma. Kvôli tomu môžu byť takéto IP kamery nákladovo neprístupné.

IP kamery pre monitorovanie zaznamenávajú dramatický nárast popularity, ktorý bol spôsobený jednak vďaka schopnosti kamier zachytávať záznamy vo veľkom rozlíšení, lepšie chápanie IP technológii a v neposlednom rade aj cenová dostupnosť, ktorá sa naďalej zvyšuje.

Kompletná ponuka IP kamier

Výhody IP kamier

 • sú schopné vyšších rozlíšení než tradičné analógové riešenia
   
 • prenášajú zdroj el. energie, video a dáta cez jeden ethernetový kábel
   
 • sú schopné pracovať ako samostatné sieťové zariadenia, ktoré nepotrebujú video rekordér

Nevýhody IP kamier

 • vyžadujú komplexnú sieťovú infraštruktúru
   
 • majú väčšiu latenciu videa
   
 • vyžadujú značnú šírku sieťového pásma
   
 • môžu byť nákladnejšie v porovnaní s tradičnými analógovými riešeniami.

HD analógové kamery

HD Analógové systémy sú schopné poskytovať až 1080p Full HD video. Kamery s takýmto rozlíšením (2,1 Mpx) zachytia viac než 4x rozlíšenie najvýkonnejších analógových kamier. Umožňujú užívateľom efektívne zoomovanie detailov, potrebných pre väčšinu bežných bezpečnostných aplikácii.

Okrem toho sú HD analógové systémy schopné prenášať video cez štandardnú koaxiálnu kabeláž. Vďaka tomu dramaticky znižujú čas, náklady a zložitosť v porovnaní s IP riešením. Analógové HD kamery dokážu prenášať až do vzdialenosti cca 500 metrov – 5x viac než je vzdialenosť IP systému – a dokážu prenášať video s nulovou latenciou (pri IP kamerách je latencia bežným problémom).

HD analógové systémy sú ľahko inštalovateľné a udržiavateľné ako tradičné analógové riešenie. Nevyžadujú sieťové zariadenia a znalosti spojené s IP riešeniami. Tým že HD analógové kamery pracujú mimo siete, nezasahujú do aktivít súvisiacich so sieťou a nespotrebúvajú teda cennú šírku sieťového pásma vyžadovanú inými zariadeniami.

Dôležitým je aj faktor, že technológia HD je čoraz dostupnejšia. Vďaka rastúcemu dopytu po videách s vyšším rozlíšením a nedávnemu vývoju nákladovo efektívnejších technológii sa trhová cena HD analógových riešení dramaticky znížila – takmer na úroveň analógových kamier. HD analógové zariadenia sú teraz k dispozícii za menej ako polovicu ceny porovnateľného IP riešenia.

Kompletná ponuka HD analógových kamier (AHD kamery)

Výhody HD analógových kamier

 • ľahká inštalácia
   
 • nulová latencia
   
 • väčšia prenosová vzdialenosť
   
 • lacnejšie než IP riešenia

Nevýhody HD analógových kamier

 • malé rozlíšenie
   
 • nutnosť zapojenia do záznamového zariadenia

Z vyššie uvedeného môžeme odvodiť, že IP kamerové systémy budú najviac nasadzované tam, kde zákazník požaduje výborné rozlišovacie schopnosti, napríklad snímanie ŠPZ auta pri vjazde do areálu, alebo identifikáciu osôb. Naopak HD analógové kamerové systémy budú žiadané tam, kde nie je potreba vysokého rozlíšenia, ale je požadované, aby systém plnil skôr prehľadovú funkciu pri monitorovaní obvodu či vstupu do budovy.


Prihlásenie

E-mailový spravodaj

Zľavy, akcie, novinky? Buďte prvý kto o nich vie. Zadajte svoj e-mail a nenechajte si ich ujsť.


Špeciálne prianie


captcha image

Najpredávanejšie tovary

 • Pero s kamerou ECONOMY, 720x480px  

  Pero s kamerou ECONOMY, 720x480px

  Ekonomický variant pera s kamerou. Pero nahráva v rozlíšení 720x480px.

 • Black box s otočnou 180° WiFi kamerou  

  Black box s otočnou 180° WiFi kamerou

  Nenápadný black box so skrytou kamerou vo Full HD 1080p kvalite. Kamera s rozlíšením 1,0 Mpx sa otáča v horizontálnom uhle až 180°. Disponuje detekciou pohybu, záznamy ovládáte i prehrávate zo svojho počítača alebo smartphonu.

 • Skrytá kamera vo flash disku 720x480px  

  Skrytá kamera vo flash disku 720x480px

  Skrytá kamera vo flash disku slúži na nahrávanie videa so zvukom, zhotovovanie fotografií a nahrávanie samotných audio záznamov.

 • Vonkajšia otočná HD WiFi IP kamera EasyN A1BF  

  Vonkajšia otočná HD WiFi IP kamera EasyN A1BF

  Vonkajšia otočná WiFi IP kamera s HD rozlíšením pre vzdialený dohľad. Kamera je vybavená IR diódami pre sledovanie v úplnej tme do vzdialenosti 20 metrov. Kamera je vybavená objektívom s 5x optickým zoomom a slotom na micro SD kartu o kapacite až 128GB.

 • Špionážna kľúčenka BASIC  

  Špionážna kľúčenka BASIC

  Základný variant špionážnej kľúčenky s rozlíšením 720x480px.