5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  predajna@SPYobchod.sk       Doprava a platba       Všetko o nákupe       Aktuality       Blog

Deti a cestovanie? Dosiahnite kľud vďaka GPS lokátorom!

Cestovanie s deťmi je na jednej strane nevyčerpateľným zdrojom dobrodružstva, zážitkov a hodnotne stráveného spoločného času, na druhú stranu potom v mnohých prípadoch zároveň aj zaťažkávajúcou skúškou, testom rodičovskej trpezlivosti a umenie nie len zabaviť, ale aj ustrážiť malých zvedavcov, ktorí môžu jednoducho stratiť pojem o čase alebo priestore, a to obzvlášť v miestach pre nich neznámych. 

Vedľa toho mnohí z nás riešia alebo v budúcnosti budú riešiť, v akých situáciách a v akom veku dieťaťa ho nechať cestovať samé alebo v skupine ďalších detí. Niektorí rodičia sú v tomto ohľade úzkostlivejší a opatrnejší, iní odvážnejší a liberálnejší. Všetkých bez rozdielu však spája prirodzená obava, aby sa dieťaťu nič zlé nestalo, či už sa jedná o osemročného tretiaka dochádzajúceho niekoľko staníc autobusom do školy alebo o dospievajúceho teenegera s obĽubou porušujúceho dohodnutý čsový rámec návratu z diskotéky alebo sústavne zabúdajúceho napísať rodičom ukĽudňujúcu správu o tom, že v poriadku dorazil s priateľmi an chatu, kde strávi víkend...

Na koho sme to len zabudli? Na Kevina!

Nie je sa čomu čudovať, že rodičia v prípade zatúlaných, stratených či zabudnutých detí obvykle prepadávajú tie najčiernejšie myšlienky a scenáre. V prípade maminky malého Kevina McCallistera, ktorý je asi najznámejším strateným dieťaťom boli obavy o neposlušného syna úplne zbytočné, pretože ten si odtrhnutý od rodičov a otravných súrodencov sám doma či v luxusnom hoteli dokázal patrične užiť, bez toho, aby ho čokoľvek rozhodilo, vrátane náletov nebezpečných , aj keď trochu neohrabaných lupičov. Čo má spoločné kultovný hrdina americkej komédie s realitou? Bohuvďaka fakt, že happy-endom končia nielen vianočné filmy, ale aj drtivá väčšina reálnych udalostí stratených detí. 

Väčšina stratených detí sa našťastie nájde

Policajné štatistiky hovoria, že typicky sa stratené dieťa nájde a dostane do bezpečia späť k svojim rodičom maximálne do niekoľkých hodín, a to väčšinou ešte rped tým, než polícia začne pátraciu akciu. Pri tom nahlásenie straty dieťaťa na tiesňovú linku nie je ničím až tak neobvyklým. Každý rodič, ktorý si prešiel aj touto výchovnou skúsenosťou však určite potvrdí, že by si obdobný zážitok rád ušetril. Nie je sa čomu diviť, že v takejto situácii sa niekoľko desiatok minút času pocitovo vlečie ako celá večnosť a racionálna stránka uvažovania kapituluje pred tou emočnou. Ako sa popísanej nechcenej skúške nervov spoľahlivo vyhnúť? Ako vie pomôcť bezpečnostná technika? Kde nabrať inšpiráciu?

Smart asistent – gps sledovacie zariadenie

V zahraničí sa na účely stráženia rôzne starých detí, nie len na výletoch používajú najčastejšie tzv. GPS lokátory, ktorých bohatým možnostiam uplatnenia sme sa už tu na blogu v niekoľkých predošlých článkoch venovali. Sledovacie zariadenia sú veľmi populárnym a vyhľadávaným artiklomnapríklad v USA. Federálne úrady vykazujú každoročne státisíce záznamov týkajúcich sa nahlásených detských pohrešovaní, za ktoré je brané nekontrolované oddelenie detí od rodičov po dobu viac ako jednej hodiny. Konkrétne, podľa národného informačného centra pri FBI v roku 2014 registrovala databázu cca 467 000 takýchto oznámení. Bohužiaľ, sú medzi nimi aj prípady, ktoré postrádajú šťastný koniec. Médiá obletel napríklad príbeh dievčatka Madeleine, ktorá sa stratila počas rodinnej dovolenky v Portugalsku. Nenašla sa. 

Pestrý výber GPS zariadení

Spojené štáty patria k zemiam, kde podobné bezpečnostné a monitorovacie zariadenia najviac získavajú u rodičov na popularite. Ešte pred 15 alebo 20 rokmi bol však vývoj GPS zariadení určených pre masové klasické využitie aj tu viacmenej v plienkach. GPS sledovacie zariadenia či trackery mali väčšinou podobu objemných, nepraktických a dokonca cenných prístrojov bez potrebnej softwarovej podpory. V súčasnej dobe však ponúkajú veľké obchody okolo 200 rôznych vyspelých modelov užívateľsky prívetivých lokátorov s dlhotrvajúcou výdržou batérie v rôznych cenových hladinách využívajúcich nielen technológiu GPS, ale aj WiFi či mobilný telefónny signál. Veľkej obľube sa tešia napríklad GPS hodinky, určené pre deti staršie 3 roky. Výjdu v prepočte cca na 160€. Prostredníctvom mobilnej aplikácie posielajú v reálnom čase aktuálnu informáciu o lokácii, v ktorej sa dieťa práve nachádza. Vo chvíli, kedy dieťa opustí definované "bezpečné úžemie", ihneď príde užívateľovi-rodičovi upozornenie, podobne akonáhle dôjde k akejkoĽvek neštandardnej manipulácii s hodinkami. Jedinečné hodinky sú vybavené aj možnosťou krízovej výstrahy, v prípade, že by sa dieťa cítilo ohrozené. 

Deti zmiznuté bez stopy

Na Slovensku tiež existujú prípady detí, ktoré sa dlhodobo pohrešujú, a ktoré sa ani po dlhých mesiacoch či rokoch domov vôbec nevrátili. Jedným z najznámejších prípadov je starší prípad zmiznutia štvorročného Ľuboša Bednára, ktorý sa odohral v Púchove pred viac ako 30 rokmi. Ľuboš zmizol za bieleho dňa z pieskoviska pred panelákom, kde sa hral so svojimi bratmi pred tým ako ich matka z okna zavolala na obed.

Etika stráženia detí pomocou techniky

Je možné namietať, či je vôbec vhodné spájať otázku ochrany detí so sledovacou technikou. Avšak pokiaľ nie je naplnený predpoklad, že technika nie je zneužívaná, ale využívaná zmysluplne a az užitočným účelom, ktorým navýšenie bezpečnosti vlastných detí určite je, potom je ťažké označiť využitie technických pomocníkov ako neetické. Nie je to tak dlho, kedy v našich končinách boli elektronické detské pestúnky považované za módny výstrelok, ktorým sa spočiatku mnohí rodičia bránili s tým, že skôr podobné veci štandardne neboli a aj napriek tomu sa rodičom podarilo svoje deti úspešne a v zdraví vychovať. Dnes je z pestúnok celkom štandardná súčasť výbavy začínajúcich rodičov a už len málokomu by napadlo sa nad nimi pozastavovať ako nad rodičovskou zbytočnosťou, zhýralosťou či snahou disponovať niečím extra za účelom oslnenia okolia. 

Tiež psychológovia sa vyjadrujú v tom zmysle, že v otázke bezpečnosti detí by nebolo úplne múdre spoliehať sa len na techniku. Druhým dychom ale dodávajú, že práve technika môže efektívne vyplniť hluché miesta, kedy nemôžeme byť fyzicky so svojimi deťmi a stať sa súčasťou celkovej sady opatrenív rámci zaistenia bezpečného prostredia pre svoje ratolesti.