5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  predajna@SPYobchod.sk       Doprava a platba       Všetko o nákupe       Aktuality       Blog

Bezpečnostná technika v boji proti lekárnickej kriminalite

Dalším příkladem ze světa dokazujícím, že špionážní a bezpečnostní technika pomáhá v boji vůči nežádoucím společenským fenoménům, je stále častější zapojení GPS trackerů a dalších obdobných zařízení jako pomocníka s cílem zabránit lékárnické kriminalitě, jež představuje zejména v USA nezanedbatelný problém.

Epidémia nadúžívania liekov v USA

Čo je myslené farmaceutickou kriminalitou? Typicky ide o odcudzenie liekov, a to viac alebo menej organizovane a rozsiahle. Prečo sa s týmto problémom potýkajú najviac práve Spojené štáty americké? Vysvetlení existuje hneď niekoľko. V prvom rade je práve USA známe ohromnou spotrebou liekov svojich obyvateľov. Najviac sa v tejto súvislosti hovorí o spotrebe analgetík, teda liekov proti bolesti, ktorých nadužívanie podľa niekotorých zdrojov každoročne zabije viac ľudí ako niektoré tvrdé drogy. Môže za to hlavne prítomnosť návykových opioidov v liekoch tlmiacich bolesť. Tiež antidepresívna sa v posledných rokoch stali synonymom a pre mnohých samozrejmou súčasťou "moderného" životného štýlu. Ich spotreba sa v Amerike zvýšila v porobnaní s dobou pred dvaciatimi rokmi zhruba štvornásobne. 

Jedným z faktorov bude pravdepodobne aj odlišné vnímanie liekov ako takých. Američania sú zvyknutí nájsť lieky v supermarketoch vedľa iného bežného tovaru - jedla, kozmetiky, tabletiek na chudnutie atď. Ako je známe, v Spojených štátoch amerických zoženiete bež predpisu mnoho liekov alebo presnejšie ich ekvivalentov, ktoré sú u nás dostupné len na predpis. S tým súvisí aj ich vnímanie ako spotrebného tovaru, nie ako niečoho, k čomu je potrebné pristupovať rozvážne. 

Prudký nárast cien liekov ako podhubie pre farmaceutickú kriminalitu

Ďalším dôvodom je vývoj cien liekov, či už dostupných len na predpis, alebo liekov voľne predaných. Za posledných 5 rokov sa ceny originálnych liekov prakticky zdvojnásobili. Pritom u niektorých konkrétnych liečivých prípravkov došlo za posledných niekoľko rokov k nárastu ceny a o niekoľko  stoviek percent. K tomu je potrebné poznamenať, že lieková spoluúčasť je v Spojených štátoch amerických najvyššia zo všetkých zemí OECD. Zatiaľ čo v Európe v priemer zákazník/pacient zaplatí najčastejšie 15-35% z celkových výdajov na daný liek, v USA je to viac ako 50%. Neustále sa zvyšujúce ceny liekov a vysoké marže spolu s astronomickými obratmi veľkých farmaceutických korporácií sa tak logicky stali jedným z nosných tém amerických prezidentských volieb. Takzvaná lieková epidémia sa tak stáva podhubím pre celkom nový druh kriminality, ktorému je možné čeliť aj prostredníctvom špionážnych produktov.

Ako vzdorovať (nielen) krádežiam liekov?

A akot aký boj s liekovou kriminalitou za pomoci špionážnej techniky vypadá? Podľa štatistík poisťoovieň, presne potom ´Pharmacists Mutual Insurance Co. (https://www.phmic.com/) zlodeji liekov vpadnú do lekárne či iných predajných miest s liekmi vo väčšine prípadov úplne štandardnými vstupnými bodmi ako sú dvere alebo pootvorené okno. Inštalovanie bezpečnostnej kamery tak dá security manažerom šancu stáleho dohľadu nad prichádzajúcimi zákazníkmi alebo zamestnancami. Súčasne zachytia a vyhľadajú kritické momenty a získajú dôkazy v prípade zistenia neopodstatnených úbytkov v stave liečiv. 

Lekárne predstavujú celkom príhodný typ komerčného priestoru na inštaláciu niektorého z osvedčených bezpečnostných kamerových systémov. Je to dané tým, že u lekární prakticky neexistuje nejaká jednotná scháma alebo štruktúra ich vnútorného usporiadania. Predajňa leikov totiž môže mať podobu samostatnej obchodnej jednotky, ale môže byť aj sekciou väčšieho obchodného domu či supermarketu. "Lekárňou" môže byť rovnako aj pultík v malej predajni. Vzhľadom k bohatej ponuke rozličných typov bezpečnostných zariadení práve aj s ohľadom na takzvaný layout, teda štruktúru a rozmiestneie obchodných objektov, nie len lekární a "drug storov". Pre vybavenie väčších obchodov je možné účinne využiť sieťové spojenie, na ktorom značná časť kamerových systémov funguje, takže je možné dohliadať na rôzne miesta alebo sektory obchodu z jedného centrálneho stanoviska. Na tento účel slúžia IP kamery. 

Slepé miesta v lekárňach

V niektorých prípadoch môže byť dosiahnuté starostlivého dohľadu nad (hlavne) menšou lekárňou pre bežné kamerové systémy tak trocha oriešok. Menšie oddelené priestory, spoločné zázemie pre zamestnancov a úzke rady krabičiek s liekmi vytvárajú väčší počet tzv. slepých bodov, čo vždy znamená živnú pôdu pre prípadných zlodejov, ktorý o týchto blind spots väčšinou moc dobre vedia. Slepé miesta najlepšie pokryjú skryté minikamery, ktorých rozmiestnenie pomôže proti slodejským chúťkam. Či už sa jedná o krádeže zo strany zamestnancov, drobné krádeže v obchode, organizovanejšie akcie a ďalšie bežné formy kriminality spojené s liekmi.

Štatistické dáta pochádzajúce od poisťovieň tiež hovoria, že najčastejším cieľom krádeží liekov, presne v 68% týchto činov sú narkotiká, teda omamné prostriedky. Hlavne v prípade rozvozu prípravkov obsahujúcich tieto látky je možné efektívne zapojiť do boja staré známe GPS lokátory, vďaka nim získajú lekárnici neustály prehľad o tom, kde sa potenciálne rizikový tovar práve nachádza. Aj tu existuje niekoľko osvedčených možností, kam lokátor rafinovane umiestniť. Menšie trackery na batérie sa dajú šikovne schovať do malých balíkov s liekmi. Pre väčšie zariadenia využiteľné ako na sledovanie dráhy vozidla, tak aj zásielky sa ponúka ich jednoduché pripevnenie pod palubnú dosku, na podvozok a podobne. Vedľa toho ponuka zahŕňa aj pevne pripojiteľné GPS trackery. 

U nás sa tiež kradnú lieky…

Kriminalita spojená s liečivami sa netýka len Spojených štátov amerických. Pár podobných prípadov bolo zaznamenaných aj na Slovensku. Najznámejším z nich je krádež liekov v Národnom onkologickom ústave, z ktorej bolo obvinených 6 zamestnancov z krádeže cytostatík. U našich českých susedov je známou kauza z ostravskej nemocnice, kde zdravotná sestra interného oddelenia počas dvoch rokov podľa obžaloby kradla lieky na predpis (antidepresíva, antibiotiká, lieky obsahujúce psychotropné látky), ktoré potom úspešne predávala cez internet. Je vidieť, že bezpečnostná a monitorovacia technika by v rámci boja proti farmaceutickej kriminalite mohla nájsť uplatnenie nie len v USA, ale aj v našich zemepisných šírkach.

 

 

S prispením zdrojov viď. nižšie:

http://zpravy.idnes.cz/usa-opioidy-heroin-fentanyl-cabell-county-fiq-/zahranicni.aspx?c=A170320_162508_zahranicni_san 

http://ostrava.idnes.cz/zdravotni-sestra-kradla-v-nemocnici-leky-nyni-stoji-pred-soudem-p8i-/ostrava-zpravy.aspx?c=A170314_110819_ostrava-zpravy_jog 

http://www.zdravotnickydenik.cz/2016/03/ceny-originalnich-leku-na-predpis-jsou-v-usa-dvakrat-drazsi-nez-pred-peti-lety/ 

http://www.tyden.cz/rubriky/zdravi/pracovnici-slovenske-onkologie-kradli-leky_365913.html

https://www.cas.sk/clanok/339507/kauza-kradezi-v-narodnom-onkologickom-ustave-kto-zarabal-na-kseftoch-s-liekmi-na-rakovinu/