5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  predajna@SPYobchod.sk       Doprava a platba       Všetko o nákupe       Aktuality       Blog

Tradiční solární systémy

Tradiční solární systémy

Trochu o IP kamerách…

Stručne je možné IP kamery vymedziť ako druh kamery používajúcej k svojmu fungovaniu, presne pre dátový prenos, interetový protokol, vďaka čomu sa pre ňu ujalo označenie "IP". Inými slovami bývajú bežne IP kamery nazývané väčšinou ako kamery sieťové či webkamery. Sú vyhĽadávané a obľúbené zpravidla na vzdialené monitorovanie objektov. Ide teda o digitálnu technológiu, ktorá je nástupcom techniky analógovej. Na svoje fungovanie používajú digitálne IP kamery vyššiu šírku pásma (´bandwith´).

Typickým rysom IP kamier je integrovaný video server, ktorý premieňa obraz na digitálny formát. Vďaka tomu sieťové kamery nepotrebujú výstup v podobe analógového signálu a naopak sú schopné zachytiť požadovaný obraz v o dosť vyššom rozlíšení než sú toho schopné tradičné kamery analógové. IP kameru jednoducho zapojíte k místnej počítačovej sieti cez kábel, čím je zaistený obojsmerný prenos dát. Sieťové kamery disponujú vlastnou IP adresou, ktorá dokáže byť sprístupnená priamo zo siete. 

Pre aké ďalšie prínosy vedľa lepšieho rozlíšenia a kvality obrázkov sú IP kamery stále obľúbenejšie? Užívatela si pochvaľujú nie len šancu detailného a úplne realistického zachytenia objektu, ale dokonca schopnosť zariadenia priblíženia daného obrázku, bez toho, aby došlo k strateniu jeho čistoty. Výsledkom je tak zásadne účinnejšia identifikácia, čo zaručuje vynikajúcu presnosť pre automatizované analýzy, upozornenie a notifikácie. Spektrum najbežnejších IP kamerových zariadení sa, ak ide o parametre rozlíšenia, pohybuje od 1,3 megapixelu (tzn. 1280 x 1024 pixelov) po 5.0 megapixelu (tj. 2592 x 1944 pixelov), a pritom sa môžete stretnúť aj s modelmi niektorých výrobcov ponúkajúcichkamery dokonca v 20 a viac megapixelovom rozlíšení. Odvrátenou stránkou takýchto až ohromujúcich parametrov sú však väčšinou nezmyselne veľké vstupné investície a dátový tok. 

Pozrite sa na širokú ponuku IP kamier alebo rovno na kompletný WiFi kamerový systém na ochranu domu. 

Celkovo vzaté, sieťové kamery sa tešia v posledných rokoch celosvetovému boomu a neutíchajúcej zákazníckej obľúbenosti a popularite. Prispieva k tomu mimo iné aj všeobecný trend zvyšovania kompatibility IP bezpečnostných kamerových systémov, užívateľskej jednoduchosti a prívetivosti, tak sito ako tendencia priaznivejších koncových cien ao výsledku zvyšujúcich sa objemov vyrobených a predaných produktov. Tiež konkurenčné dostihy tradičných aj novších hráčov na špecializovanom, ale rýchlo sa rozvíjajúcom trhu hrajú v prospech dopytujúcich zákazníkov. Aj napriek tomu ide neustále o nákladnejšie riešenie v porovnaní s analógovými kamerami. 

Poďme si teda zhrnúť zásadné výhody a limitujúce stránky IP/sieťových kamier:

Výhody:

 • schopnosť dosiahnuť vyššie rozlíšenie ako u tradičných analógových riešení
 • prenos videa a dát cez jediný ethernetový kábel
 • zvládne byť ovládaná ako samostatné sieťové zariadenie, schopné fungovať bez sieťového videonahrávania

Nevýhody:

 • požiadavok sieťovej infraštruktúry
 • limitovaná prenosová vzdialenosť
 • častejšie video-oneskorenia
 • vyššia cena na rozdiel od štandardných a klasických analógových riešení 

Trochu o analógových HD kamerách…

HD analógové kamerové systémy vedia dodávať video v rozlíšení 1080p, čím reagujú na primárny nedostatok tradičných analógových riešení. Modernejšie 1080 pixelové alebo 2.1 mpx tak zachytia obraz vo viac ako 4x vyššom rozlíšení ako u najvýkonnejších tradičných analógových riešení. Analógové HD kamery dobre poslúžia na stráženie menších aj väčších objektov - bytov, rodinných domov, chát, priemyselných budov, komerčných priestorov, pracovísk, atď. 

V súvislosti s AHD kamerami sa tiež často využíva skrátený názov CCTV. čo si predstaviť pod touto skratkou? Najčastejšie býva do češtiny prekladaná ako uzatvorený televízny okruh (Closed Circuit Television), hovorí sa im tiež priemyselné kamery alebo priemyselné televízie. Skladajú sa z kamier, technického počítačového vybavenia (monitor, pevný disk) a softwaru, eventuálne ich súčasť tvoria aj mikrofóny alebo reproduktory. 

AHD kamerové riešenia prenášajú video cez štandardný koaxiálny kábel, čo je možné vnímať ako rýchlejšie, o poznanie lacnejšie a komplexnejšie riešenie na rozdiel od porovnateľého variantu s IP kamerami. Na rozdiel od IP kamerových riešení môžu byť AHD kamery schopné prenosu s prakticky nulovým oneskorením. HD analógové systémy sú tieý pomerne jednoduché an inštaláciu a údržbu, Ich užívatelia tak nepotrebujú vedieť vôbec nič o sieťových zariadeniach. Tým, že analógové systémy fungujú mimo sieť, nedochádza k interferencii, teda k vzájomnému si prekážaniu, zasahovaniu alebo ukrajovaniu si spoločného obmedzeného priestoru s inými zariadeniami, ktoré potrebujú k svojmu chodu tiež sieťové pripojenie. 

S používaním HD analógových kamier nie sú spojené ani žiadne licenčné alebo opakované poplatky a tak je možné na rozdiel od IP kamerových riešení kompletne používať všetky kanály po celú dobu životnosti produktu. A ako je to všeobecne s cenou AHD kamier? Trend je totožný ako v prípade IP kamier. Na trhu sa v poslednom období rojí množstvo nákladovo efektívnych technológií, a tak aj ceny skorších analógov oproti zrovnateľným IP kamerovým riešeniam sa potom hlavne pri nákupe dostaneme na polovičnú cenu niekedy aj nižšie. 

U AHD kamer si  tiež an záver zhrňme ich plusy a mínusy:

Výhody:

 • jednoduchá inštalácia, údržba
 • žiadne licenčné či pravidelné poplatky
 • priaznivá cena
 • nulové oneskorenie prenosu videa

Nevýhody:

 • všeobecne horšie parametre rozlíšenie oproti IP kamerám
 • pri zhoršených podmienkach nebývajú obrázky úplne ostré
 • obmedzená kompatibilita s hybridnými zariadeniami 

Veríme, že vám článok aspoň v základných obrysoch priblížil základné špecifiká a rozdiely vo fungovaní dvoch častých technológií, ktorými sú v dnešnej dobe bezpečnostné kamery bežne vybavené. Ak by ste si ale neboli úplne istí, či bude pre vaše určité potreby a situáciu vhodnejší ten či onen variant alebo premýšľate nad niekoľkými konkrétnymi modelmi, radi vám odborne poradíme a ochotne pomôžeme zvoliť z pestrej ponuky nášho špecializovaného obchodu to pravé riešenie!