5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  predajna@SPYobchod.sk       Doprava a platba       Všetko o nákupe       Aktuality       Blog

Ako sa brániť proti vydieraniu?

S rôznymi formami vydierania sa bohužiaľ stretáva celá rada ľudí. Prvé, čo človeka napadne, je obrátiť sa na políciu s dôverou, že mu pomôže tento problém vyriešiť. Často sa na nás ale obracajú klienti, ktorí sa pri kontakte s políciou nestretli s pochopením. Rozhovor bol vedený v duchu: A čo vám teda ten vydierač spravil? Zatiaľ nič? Tak čo po nás teda chcete?

Samozrejme nie vždy to takto prebieha, ale z našej skúsenosti môžeme povedať, že sme takúto verziu od našich klientov, ktorý k nám často krát prídu úplne zúfalý počuli už veľa krát. Pokiaľ sa tiež do takejto situácie dostanete, tak tu nájdete tipy ako to riešiť.

Základom je dokumentovanie všetkého hneď od začiatku

Na úspešné jednanie s políciou a dopadnutie vydierača je zásadné mať k dispozícii dôkazy. Všetku komunikáciu s vydieračom je teda nutné hneď od počiatku dokumentovať. Odporúčame dokumentovať si aj jednania s políciou a to tiež hneď od počiatku. V prípade, keď jednanie zo strany polície bude korektné, tak nič nebráni tomu, všetky nahrávky obratom vymazať. Na druhú stranu vo chvíli, keď s vami policajt vybehne, tak spätne dôkaz už nevytvoríte.

t

Audio alebo video?

Ideálne je samozrejme zaznamenávať zvuk aj s obrazom. Avšak nosenie skrytej kamery nemusí byť pre každého úplne komfortná záležitosť. Preto pokiaľ sa na nosenie skrytej kamery necítite, vytvárajte si aspoň zvukový záznam, k čomu stačí aj napríklad aktivovať záznamník na mobile vo vrecku.

Video

+ veľmi vysoká preukázateľnosť

- horšia manipulácia
- horšia príprava
- vyššie riziko odhalenia

Audio

+ jednoduchá obsluha
+ dlhá výdrž nahrávania
+ takmer nulové riziko odhalenia

- bez obrazu nemusia byť nahrávky dostatečne preukázateľné

Aké prostriedky zvoliť na dokumentáciu v jednotlivých situáciách

Nahrávanie osobného stretnutia

Na vytvorenie video-nahrávky zo stretnutia, sa podľa konkrétnej situácie môže hodiť napríklad pero s kamerou, ktorú si umiestnite do náprsného vrecka košele či saka. Kľúčenka s kamerou, ktorú môžete buď držať v ruke alebo ju položiť na stôl. Hodinky s kamerou, pri ktorých je ale nutné strážiť si kam s nimi mierite.

Veľmi dobrým riešením sú okuliare s kamerou, a to hlavne z toho dôvodu, že si nemusíte nič strážiť, čo zrovna zaberáte. Okuliare skrátka vždy zaberajú presne to, kam sa pozeráte.

Na špeciálnu situáciu sme schopní aj zhotoviť kamufláž minikamery na zákazku.

V prípade, že sa rozhodnete vytvárať iba audio-záznam, tak k tomu môže poslúžiť aj napríklad mobilný telefón. Skúsenosti z praxe avšak poukazujú na ot, že nahrávanie stretnutia býva stresová situácia a často je nutné spustiť nahrávanie veľmi rýchlo. Odomykať mobil, hľadať nahrávaciu aplikáciu a spúšťať ju sa teda nejaví ako úplne praktické. A to hlavne vo chvíli, kde pomerne kvalitný diskrétny diktafón vyzerajúci ako bežný USB disk.

Výhoda diskrétnych diktafónov je v tom, že nahrávanie môžete aktivovať jedným pohybom prsta. Aj vo chvíli, keď vás niekto zaskočí nepripraveného, tak môžete situáciu zachrániť a vo vrecku operatívne spustiť nahrávanie.

Veľmi odporúčame nosiť flash disk s diktafónom pripnutý na kľúčoch a dokumentovať automaticky všetky jednania, ktoré môžu mať zásadný dopad na vašu životnú situáciu a to odhliadnuc od toho, či jednáte s vydieračom, policajtom či úradníkom.

Vyhrážanie cez telefón

Od doby, čo Európska únia zakázala v mobilných telefónoch funkciu nahrávania hovorov, sa množia aj prípady vydierania po telefóne. Pokiaľ nemáte telefón so špeciálne upraveným softvérom, tak pravdepodobne aplikáciu, ktorá by dokázala nahrávať hovor, vrátane hlasu proti strany nenájdete.

Našťastie ale existujú diktafóny, špeciálne určené pre nahrávanie telefónnych hovorov, ktoré sa s telefónom prepoja buď pomocou 3.5mm jacku alebo cez bluetooth.

Nachytanie páchateľa pri čine

Ak sa vám podarí nazhromaždiť preukázateľné dôkazy o tom, že ste vydieraný, máte slušnú šancu, že sa vám podarí presvedčiť políciu jednať. Nič ale nie je lepšie, než nachytať páchateľa priamo pri čine.

Prvým krokom, aby vydierač ukázal, že svoje vyhrážky myslí vážne býva veľmi často poškodenie vášho vozidla. Vydierač vám tým dá jasne najavo, že vám nechce dať len tak pokoj. Pokiaľ sa však na túto situáciu budete schopný vopred pripraviť, môžete mať vyhraté.

Nahranie páchateľa pri poškodzovaní vozidla nie je vôbec jednoduché, avšak existujú spôsoby, ako sa vám to môže podariť. Priamo na tento účel bola napríklad vyvinutá špeciálna minikamera Zetta Z82.

Ochrana domova

Ak ste obeťou vyhrážania, odporúčame čo najskôr si zaobstarať kamerový systém, ktorý bude monitorovať priestor okolo vášho domu. Je možné, že si totiž vydierač bude chcieť váš dom obhliadnuť, kvôli príprave ďalšej akcie a vy pomocou kamerového systému môžete túto neobvyklú aktivitu odhaliť a pridať si ju do zbierky dôkazov, ktoré následne predložíte polícii.

Dobrým riešením je bezpečnostná kamera s veľkým optickým zooom, napr model Secutek SBS-SD37W-20X. Táto kamera môže priestor monitorovať z veľkej diaľky a páchateľ si ju tak nemusí vôbec všimnúť, čo zvýši šancu na to, že ho natočíte priamo pri čine.

Úplnou samozrejmosťou by malo byť vybavenie domu domácim alarmom.

V prípade, že bývate v byte, je aktuálne najlepšou formou zabezpečenia digitálne dverové kukátko, ktoré vám umožní diskrétne monitorovať dianie pred vašim bytom.

Ochrana detí

Najťažším kalibrom, ktorého použitie nie je v našich zemepisných šírkach našťastie zas tak bežné, je pomsta prostredníctvom detí a iných rodinných príslušníkov. Na druhú stranu si asi nikto príčetný nedovolí brať či už len hypotetický a málo pravdepodobnú hrozbu únosu blízkeho človeka na ľahkú váhu. Jednoduchým preventívnym opatrením je vybaviť svoje deti GPS hodinkami, ktoré naviac plnia aj ďalšie funkcie - hlavne pri menších detí môžu nahradiť mobil, ušetríte si nervy aj v situáciách, kedy dieťa, ako už sa občas stáva, len stratí pojem o čase, zatiaľ čo rodič už premýšľa o prípadnom vyburcovaní všetkých susedov aj polície.

Okrem toho, že sa môžete kedykoľvek pozrieť na to, kde sa vaša ratolesť pohybuje, tak sú hodinky vybavené aj SOS tlačidlom.

Pokiaľ sa však obávate, že únos dieťaťa je v danú chvíľu pravdepodobný, je vhodné riešiť ešte doplnkovú ochranu, napríklad formou na zákazku inštalovaného GPS lokátoru do topánky. Avšak v situácii, kedy máte indície k tomu, že je únos reálny, je určite na mieste primárne tlačiť na políciu, aby jednala.

Páčil sa Vám tento článok?
Nepoctiví zamestnanci v bare či reštaurácii Nepoctiví zamestnanci v bare či reštaurácii Ako zaistiť priestor pred dverami proti vandalizmu Ako zaistiť priestor pred dverami proti vandalizmu

Diskusia

Tému zatiaľ nikto nekomentoval.

Do diskusie môžu prispievať len registrovaní a prihlásení užívatelia.