5028a44eb655e101dd25720970f9dfd8.svg  predajna@SPYobchod.sk       Doprava a platba       Všetko o nákupe       Aktuality       Blog

Ako sa brániť proti odpočúvaniu

Odpočúvacie zariadenia môžu byť ukryté doslova všade. V tomto článku sa pokúsime priblížiť, aké sp možnosti odpočúvania, a ako sa proti nim efektívne brániť.

Dômyselnosť používaných odposluchov rastie ruka v ruke s cenou informácií, ktoré zdelujete a s rastúcou hodnotou informácií je teda vhodné aj viac dbať na ich ochranu. Profesionálne riešenia, ktoré fungujú ako spoľahlivá ohrana pred odpočúvaním, nie sú lacné. Pri zvažovaní ich nákupu je však dobré vždy uvažovať aj o tom, ako veľké budú následky v prípade, že informácie uniknú. 

Bežne dostupné odposluchy

Najbežnejšie sú využívané GSM odposluchy, ktoré fungujú v podstate ako miniaturizovaný mobilný telefón, na ktorý stačí z ľubovoľného telefónu zavolať a on autoamticky príjme hovor, čim umožní útočníkovi počúvať jeho okolie. 

Kvalitný detektor odpočúvania vám umožní relatívne jednoducho GSM odhaliť svojpomocne.

Najobľúbenejšie detektory odpočúvania

Medzi veľmi obľúbené produkty patrí napríklad detektor detektor LawMate RD-30, ktorý aj napriek svojej veľmi priaznivej cene je schopný vyhľadávať odpočúvacie zariadenia veľmi dobre. Ak máte vyššie ambície, tak by vás mohol zaujať 6 škálový detektor Protect 1207i

Tento typ detektorov slúži všeobecne k detekcii bezdrôtových signálov a okrem GSM s nimi nájdete aj rádiové odposluchy

Nevýhodou je, že je možné vyhľadať len odpočúvacie zariadenia, ktoré sú aktívne - tzn. že práve vysielajú. Ak teda odpočúvanie nie je v dobe prehliadky aktívne, je jeho odhalenie podstatne problematickejšie. 

Z tohto dôvodu odporúčame nespoliehať sa len na jeden typ detekcie, ale využiť ich viac. Vzhľadom k tomu, že odpočúvacie zariadenia sú veľmi často kamuflované do určitých predmetov - často zásuviek či predlžovačiek (aby bol odposluch slhodobo napájaný), je jedným z veľmi účinných pomocníkov  tester rozvodov a predlžovačiek Secutron SCN-BD200, ktorý po pripojení k testovanému rozvodu či predlžovačke okamžite upozorní, v prípade, že sa vo vnútri nachádza nejaká elektronika navyše. 

Obranne technické prehliadky proti odpočúvaniu (OTP)

Ak sa nechcete spoliehať na to, že vyhľadáte odpočúvanie svojpomocne, je možné nechať si priestor preveriť odborníkom s profesionálnou výbavou. Po prehliadke máte potom veľmi vysokú mieru istoty, že je priestor čistý. 

Prehliadka spočíva v:

  • kontrole objektu pomocou detektoru nelineárnych prechodov
  • preverení priestoru termokamerou 
  • prehliadka podhľadov a ťažko dostupných miest pomocou inšpekčnej kamery
  • skenovanie rádiového poľa
  • fyzická prehliadka a demontáž potenciálne nebezpečných predmetov

Prehliadky sa odporúča robiť pravidelne aspoň 2x do roka. 

Ďalšie formy odpočúvania

Medzi ďalšie bežne dostupné typy odpočúvania patria tzv. kontaktné mikrofóny, ktoré umožnia počúvať cez steny, stropy, podlahy či rámy okien. 

Obrana proti tomuto odpočúvaniu spočíva v inštalácii piezoakustických meničov do stien, ktoré sú riadené šumovým generátorom DNG2300. Pre náročnejších užívateľov sme schopní vytvoriť kompletnú zabezpečenú miesttnosť. 

Ukážka z inštalácie bezpečných miestností

Takto vybavená meistnosť vás dokonale ochráni proti všetkým pokusom o odpočúvanie zvonku, či už sa jedná o jednoduchý kontaktný mikrofón alebo profesionálny laserový odposluch. 

Obrana pred nahrávaním vo vnútri miestnosti

Najväčšou výzvou je obrana pred vedomým nahrávaním pomocou diktafónu či mobilného telefónu u jedného z účastníkov rozhovoru. Ak sa podarí do miestnosti preniesť nahrávacie zariadenie z vonku, sú možnosti znemožnenia nahrávky veľmi obmedzené, v princípe sa jedná o 3 metódy: 

1. Akustický šumový generátor

Akustický šumový generátor typu Rabbler MNG-300 generuje biely šum, poťažmo simuluje ďalšie hlasy, ktoré znemožňujú na nahrávke rozumieť účastníkom jednania. Nevýhodou je, že prevádzka takéhoto zariadenia je veľmi rušivá.

2. Akustický generátor s headsetmi

Najvyššiu mieru zabezpečenia vám bezkonkurenčne poskytne zariadenie DRUID D-06, ktorý sa používa spolu so sadou headsetov pre až 6 osôb. Účastníci jednania rozprávajú do headsetov, pri čom prístroj generuje zvuky špeciálnym algoritmom tak, že človek bez headsetu nie je schopný čomukoľvek rozumieť. Rovnako tak sú znehodnotené akékoľvek nahrávky.

3. Ultrazvuková rušička mikrofónov

Obľúbeným riešením, ktoré neruší pri jednaní a zároveň dopraje vysokú mieru zabezpečenia je ultrazvuková rušička odpočúvania, ktorá funguje na princípe generovania veľmi intenzívneho hluku na frekvencii, ktorá je na hranici počuteľnosti.

Vyžarovanie ultrazvukových reproduktorov je veľmi smerové, a preto je dobré pre najväčšiu mieru ochrany používať rušičky, ktoré majú veľké množstvo generátorov namierených do všetkých smerov. Toto spĺňa napríklad ultrazvuková rušička odposluchov Sphere-91.

Najlepšia obrana je útok

Pravidelné robenie obranne technických prehliadok je síce veľmi efektívne, ale pre niekoho môže byť príliš finančne náročné. Vhodným riešením pre takéto situácie, je po prvej dokončenej prehliadke zabezpečiť priestor, pomocou vlastnej skrytej kamery, ktorá vám umožní sledovať pohyb podozrelých osôb. 

Na zdĺhavé prezeranie záznamov, ale mnoho klientov nemá čas, preto odporúčame vyberať medzi takými minikamerami, ktoré majú WiFi pripojenie a detektor pohybu. Vďaka tomu potom dostanete na mobil okamžité upozornenie vo chvíli, kedy sa v priestore bude niekto pohybovať.

Skryté kamery pre zabezpečenie bytu či kancelárie

Páčil sa Vám tento článok?
Odpočúvanie Android Odpočúvanie Android

Diskusia

Tému zatiaľ nikto nekomentoval.

Do diskusie môžu prispievať len registrovaní a prihlásení užívatelia.

Najširšia ponuka

Cez 5000 produktov

​Zákazková výroba

Od návrhu až po realizáciu

Diskrétne doručenie

Bez údajov o e-shope

​Špecialista v obore

Viac než 5 rokov v obore